
Information angående Vävdagar i Glimåkra de närmaste åren
Läs mer via denna länk
24 februari 2025
Vävcafé med tema rosengång blev en succé!
Oj vad mycket inspiration, glädje och kunskap! En fantastisk, informativ presentation från Annika Petterson om hennes analys av rosengångsförkläde och Yvonne Åkerblom som presenterade ett dussin helt fantastiska rosengångsvävar i alla dess färger och uttryck. Hon berättade om sitt tänk kring inspiration och design. Avslut med att alla visade och berättade om sina rosengångserfarenhetet. Tusen tack det var en fantastisk söndag!
Välkomna nästa vävcafé 30:e mars tema plattväv/munkabälte
Se fler bilder här
9 februari 2025
Utställning “Lin för livet”,
pågår till den 27 april
Svenska Vävstolsmuseet ihop med region Vi vävare i Skåne inom Riksvävarna finns på plats på utställningen lin för livet på Kristianstad regionmuseet. Vi sätter upp en väv som sedan kan vävas på fram till utställningens sista dag. Kom gärna förbi och prata med oss ställ frågor om vävning eller våra kurser.
Läs mer på https://www.facebook.com/events/s/invigning-av-lin-for-livet/2508835016132017/ eller Region Skånes hemsida https://regionmuseet.se/kalender/lin-for-livet/
Aktuella kurser
Vi tar endast emot kursanmälningar digitalt via direktköp på respektive kurs med swish eller Paypal.
Fullbokad kurs
Om en kurs blivit fullbokad kan du anmäla dig till vår reservlista här.
Medlemsbrev 2 2025
Nytt medlemsbrev 5 mars publicerat, läs det här
Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Vill du få information om nya kurser kan du registrera dig för vårt nyhetsbrev här.
Senaste nytt
Fläta mattor!
Förväntansfulla kursdeltagare möttes av vackra, färgglada och inspirerande mattor och korgar ….